Dobrze wykonana instalacja grzewcza czy sanitarna to nie tylko dobre jakościowo materiały i wykonanie ale techniczna wiedza i doświadczenie, które użyte we właściwy sposób tworzą system optymalny. Właściwy wybór na etapie planowania, projektowania oraz wykonania i użytkowania instalacji, która będzie najlepszym rozwiązaniem przynoszącym zadowolenie przez wiele lat.
Pomożemy Państwu na każdym etapie inwestycji wykorzystując nowoczesne rozwiązania systemowe wiodących na rynku firm światowych w technice grzewczej i sanitarnej. Wykonujemy instalacje wodne, gazowe, centralnego ogrzewania podłogowego jak i grzejnikowego.
Największy udział w kosztach utrzymania domu stanowi ogrzewanie. Pochłania ono aż 70% zużycia energii. A przecież może to być znacznie mniej - z korzyścią dla Twojego domu, portfela i środowiska. Kluczem do zmniejszenia wydatków na ciepło i zwiększenia komfortu jest energooszczędność.
Kotły kondensacyjne opalane są gazem ziemnym lub olejem opałowym i są jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. W standardowych kotłach grzewczych w wymienniku ciepła woda przejmuje energię (tzw. ciepło jawne) od spalin, które schładzane są do określonej temperatury. Jednakże spaliny posiadają także dodatkową energię, zwaną ciepłem utajonym lub ciepłem kondensacji.
W przeciwieństwie do kotłów tradycyjnych, w których energia kondensacji uchodzi niewykorzystana wraz ze spalinami, kotły kondensacyjne są w stanie ją wykorzystać. W wymienniku ciepła po przejęciu od spalin energii, ma miejsce dalsze ich schładzanie, aż do osiągnięcia tzw. punktu rosy, czyli skroplenia zawartej w spalinach pary wodnej. Wydzielające się w tym procesie ciepło kondensacji przekazywane jest w wymienniku ciepła wodzie kotłowej, dodatkowo ją podgrzewając. Im niższa jest temperatura wody grzewczej, tym większą sprawność osiąga kocioł - najwyższa jest wtedy, gdy temperatura wody wynosi 40-50°C.
Dlatego też kotły kondensacyjne przeznaczone są przede wszystkim do instalacji niskotemperaturowych - do ogrzewania podłogowego oraz instalacji grzejnikowych, gdzie zwiększone zostały wymiary grzejników, aby emitowały tę samą ilość ciepła przy niższej temperaturze wody w układzie grzewczym.
Zastosowanie kotłów kondensacyjnych w instalacjach grzewczych niskotemperaturowych (40/30oC, 50/35oC) pozwala uzyskać nawet do 11% dodatkowej energii, a oszczędności w zużyciu paliwa sięgają nawet 20%. W pozostałych przypadkach dla instalacji z wyższymi parametrami (np. 60/40oC, 70/50oC) instalacja nadal pozwoli na pewne oszczędności, jednak będą one mniej zauważalne.
W szerokiej ofercie handlowej znajdują się zarówno kotły tradycyjne, przystosowane do spalania węgla oraz drewna opałowego, jak i nowoczesne, wielodobowe, automatyczne kotły z podajnikiem tłokowym oraz kotły retortowe, w których obsługa sprowadzona jest do minimum.
Wybierając system ogrzewania domu i elementy wchodzące w skład instalacji, warto kierować się jednym głównym kryterium, jakim jest późniejsza energooszczędność systemu.
Rozwiązania energooszczędne pozwalają na zachowanie komfortowych warunków w domu, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów związanych z jego eksploatacją, a tym samym przyczyniają się do ochrony naszego środowiska naturalnego. Na początek jednak chcielibyśmy przybliżyć Państwu koszty pozyskania energii ciepła z różnych paliw i nośników energii. Poniżej przedstawiamy zatem koszt wytworzenia 1 kWh ciepła oraz przybliżony roczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni 140 m2
Słońce jest niewyczerpalnym i tanim źródłem energii. Od dawna wykorzystujemy energię cieplną zmagazynowaną w drewnie, węglu, ropie naftowej, gazie. Stan obecnej techniki nie pozwala na efektywne wykorzystanie energii promieniowania słonecznego, dlatego ludzkość korzysta z zapasów nagromadzonych przez miliony lat w przyrodzie. Szybki rozwój przemysłu sprawia, że zapasy te wyczerpują się. Racjonalne staje się poszukiwanie rozwiązań, które wykorzystują alternatywne źródła energii. Jednym z takich rozwiązań są kolektory słoneczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na ciepło najczęściej wykorzystywane do:
W naszych szerokościach geograficznych promieniowanie całkowite w warunkach optymalnych ma wartość 1000 W/m2. Najczęściej notowane wartości promieniowania słonecznego bezpośredniego dla obszaru całego kraju, między godziną 900 a 1500 mieszczą się w granicach: 600 – 800 [W/m2].
Kompletne zestawy solarne zapewniają komfortowe korzystanie z kolektorów słonecznych. Przeznaczone są one do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Poszczególne elementy do zestawów słonecznych zostały wybrane spośród najlepszych producentów w branży systemów solarnych. W zestawach wykorzystujemy renomowane zbiorniki AUSTRIA EMAIL
Obecnie zestawy solarne można kupić korzystając z dofinansowania NFOŚiGW 45% kredytu bankowego zaciągniętego na ten cel.
Pompa ciepła pobiera odnawialną energię słoneczną zakumulowaną w otaczającym nas środowisku i dostarcza ją do budynku. W ten sposób pompa ciepła ogrzewa budynki, baseny, biura, urzędy i dostarcza ciepłą wodę użytkową. Może także chłodzić w lecie. Działanie pompy ciepła jest tak bardzo wydajne, że może ona być jedynym urządzeniem grzewczym w budynku, znacznie obniżając koszty ogrzewania w Państwa domu.
75% energii dostarczanej przez pompę ciepła, to darmowa energia słoneczna. Oszczędność kosztów ogrzewania może być taka duża, że koszty inwestycji zwrócą się zaledwie w ciągu kilku lat. Kolejną ważną zaletą pompy ciepła jest to, że zajmuje tak mało miejsca, że nie potrzebujesz dla niej oddzielnego pomieszczenia. Po zainstalowaniu pompa ciepła jest tak bezobsługowa, że możesz zapomnieć o jej istnieniu. Będzie pracować automatycznie każdego dnia, przez cały rok, ogrzewając lub chłodząc cały Twój dom.
Dzięki zastosowania układu chłodniczego redukują do 75% kosztów, względem bojlerów wyposażonych w grzałki elektryczne. W przeciwieństwie do kotłów, są bezobsługowe, nie emitują żadnych szkodliwych substancji zanieczyszczających środowisko
W pompach ciepła, nie występuje zagrożenie wysoką temperaturą czy wysokim ciśnieniem kotła. Pompy tego typu nie wymagają układania kolektora poziomego. Nie wymaga pomieszczenia kotłowni, może być instalowana na zewnątrz i stosowana w niskich temperaturach. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, nie jest zależna od nasłonecznienia i może pracować tak w dzień jak i w nocy, przez co gwarantuje efektywne i ekonomiczne ogrzewanie oraz wygodę i bezpieczeństwo.
Copyright © 2014 Optiklimawent - Exprism by Grafiweb