WYSZUKIWARKA
Telefon: +48 503 615 628 Email: biuro@optiklimawent.pl

Wentylacja

Wentylacja

W naszej ofercie znajdą Państwo rekuperatory i centrale wentylacyjne o szerokim zakresie wydajności i zastosowań od domów jednorodzinnych i niewielkich lokali usługowych, przez obiekty użyteczności publicznej aż po hale przemysłowe i budownictwo wielorodzinne.

Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego bez mieszania tych dwóch strumieni powietrza( chyba ze jest wymagana recyrkulacja).
Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza 90%.


Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji zapewnia komfort i oszczędność w Państwa domach, mieszkaniach i miejscach pracy poprzez usunięcie z pomieszczeń powietrza zużytego i dostarczeniu świeżego, przy jednoczesnym odzysku ciepła ze zużytego powietrza.

Wyborowi dobrego rekuperatora, czyli serca całego systemu wentylacji mechanicznej warto poświęcić sporo uwagi. Ważną sprawą jest przede wszystkim jego wydajność, która powinna zapewnić od 0,5 do 1 wymiany powietrza na godzinę. Oznacza to, że urządzenie pracując z maksymalna wydajnością powinno zapewnić całkowitą wymianę powietrza w budynku w ciągu godziny. Równie ważną sprawą jest sprawność wymiennika, czyli ile ciepła jest on w stanie odzyskać z powietrza usuwanego.

 

Proponowane przez Naszą firmę rekuperatory to sprzęt renomowanych marek tj.: EkoZefir, Zehnder oraz Dospel. W zależności od rodzaju wymiennika proponujemy Państwu rekuperację z :

 • wymiennikiem krzyżowym,
 • wymiennikiem obrotowym,
 • wymiennikiem przeciwprądowym

DZIAŁANIE:

Rekuperator to dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny – oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego zastosowania.

Proces rekuperacji odbywa się w następujący sposób: Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. W tym samym czasie z budynku usuwane jest wilgotne i zużyte powietrze (z łazienki, kuchni itp.), które również przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej i oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz, nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

KORZYŚCI:

 • Czyste i świeże powietrze w budynku
 • Oszczędność energii na podgrzanie powietrza wentylacyjnego (dzięki wymiennikowi odzysku ciepła w centrali)
 • Kontrolowana wymiana powietrza (poprzez wentylatory w centrali)
 • Brak problemu, pleśni, wilgoci i zaduchu, a także zaparowanych okien
 • Rekuperatory są zaprojektowane w ten sposób, aby działać bezawaryjnie przez kilka-kilkanaście lat
 • Centrale wentylacyjne (rekuperatory) wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze (również z pyłków kwiatowych)
 • Oszczędność ciepła w zależności od zastosowania modelu rekuperatora może wynieść do 92% ilości jakie zużywa wentylacja,dzięki takiemu rozwiązaniu wentylacji można dodatkowo zaoszczędzić, rezygnując w trakcie budowy z murowanych szybów i kominów wentylacyjnych
 • Okna nie muszą mieć mikrowentylacji oraz montowany kocioł może mieć mniejszą moc, ponieważ redukujemy straty ciepła, co wpływa również na mniejszą ilość grzejników
 • Mniejsza zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, co poprawia samopoczucie
 • Możliwość ciągłego dostępu do świeżego powietrza bez konieczności wychładzania domu
 • Zapewnienie komfortu akustycznego, co wynika z braku konieczności otwierania okien w domu
 • Opłaty za ogrzewanie w zimie spadają o co najmniej 30% (w zależności od termoizolacji domu) aż do 50%
 • Eliminuje rozprzestrzenianie się zapachów z pomieszczeń kuchennych i łazienek i WC

WAŻNE INFORMACJE:

1. Utrzymanie urządzeń w dobrym stanie technicznym

W celu zapewnienia czystości powietrza przepływającego w układzie konieczną czynnością jest okresowa wymiana filtrów - nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i umycie rekuperatora raz w roku. Nie jest wystarczające wymienianie filtrów raz w roku. Powietrze czerpane z zewnątrz zawiera duże ilości kurzu i pyłków, które zatrzymują się na filtrze i po kilku miesiącach skutecznie blokują przepływ powietrza, powodując tym samym spadek wydajności wentylacji.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą w sprawach związanych z wymianą filtrów
i czyszczeniem urządzenia, zarówno poprzez formularz zgłoszeniowy w zakładce kontakt jak i pod numerem telefonu  503 615 628.

2. Rekuperacja, a GWC

Dla podniesienia sprawności wentylacji mechanicznej z rekuperatorem podłącza się ją do gruntowego wymiennika ciepła. Istnieją systemy wentylacyjne gdzie stosuje się wielostopniowy odzysk ciepła. Oprócz GPWC (gruntowego powietrznego wymiennika ciepła) i rekuperatora występuje powietrzna pompa ciepła. Powietrze wywiewane oddaje ciepło w rekuperatorze oraz przy przejściu przez parowacz pompy ciepła. Powietrze kierowane do budynku odbiera ciepło od gruntu, następnie w rekuperatorze od powietrza wywiewanego oraz ze skraplacza pompy ciepła, której dolnym źródłem jest również powietrze wywiewane.

W sezonie letnim istnieje możliwość odwrócenia obiegu pompy ciepła oraz zastosowanie by-passu powietrza wywiewanego w centrali wentylacyjnej (ominięcie rekuperatora). W tej sytuacji powietrze przepływające przez GPWC ochładza się, w rekuperatorze wymiana ciepła nie zachodzi i następnie ochładza się na parowaczu (w odwróconym obiegu freonu parowaczem jest skraplacz).

Na każdym etapie pracy z Państwem do dyspozycji są nasi inżynierowie oraz doradcy handlowi, którzy pomagają w kwestii doboru odpowiednich rozwiązań dla konkretnej inwestycji analizując takie elementy jak wielkość budynku, rozkład i przeznaczenie pomieszczeń oraz ilość użytkowników, a także elementy budynku, które mają znaczenie w danej inwestycji np. izolacja budynku itp. Nasi pracownicy wyjaśniają także zasady funkcjonowania wybranych przez Państwa systemów, oraz bezpłatnie wizytują budowę bądź inwestycję, aby wspólnie z inwestorem wybrać najlepsze rozwiązanie.

W ułatwieniu wyboru optymalnego rozwiązania często przygotowujemy dla Państwa bezpłatną ofertę składającą się z kilku wariantów cenowych różniących się np. doborem urządzeń różnych producentów, po to aby stworzyć możliwość porównania kilku rozwiązań i wybrać to najlepsze. Oferta taka zostaje zaprojektowana w oparciu o precyzyjne obliczenia inżynierskie uwzględniające faktyczne zapotrzebowanie oraz czynniki wpływające na komfort użytkowania takie jak nakłady inwestycyjne, koszty eksploatacyjne, wpływ na środowisko naturalne.

Zapewniamy także szybką opiekę gwarancyjną co zapewni Państwu uczucie bezpieczeństwa i pewności. Oferujemy także usługi w zakresie przeglądów gwarancyjnych, pogwarancyjnych a także serwisu urządzeń i instalacji. Do państwa dyspozycji udostępniamy w naszym sklepie stacjonarnym (znajdującym się w okolicy Wieliczki, przy drodze wojewódzkiej nr 964 ) ekspozycje urządzeń i akcesorii oraz możliwość zapoznania się z katalogami produktów wiodących producentów na rynku krajowym i międzynarodowym w branży chłodnictwa .